Čo je Obstacle Course Racing

CHARAKTERISTIKA OCR

 

V tomto článku sa dozviete všetky potrebné pravidlá pre medzinárodné súťaženie v rôznych disciplínach.

 

OCR alebo obstacle course racing (v preklade prekážkový beh) je šport, v ktorom súťažiaci musia prekonávať rôzne fyzické výzvy v spojení behu a prekážok. Preteky majú rôznu dĺžku, od tratí s prekážkami blízko seba až po niekoľkokilometrové podujatia. Preteky môžu zahŕňať rôzne typy prekážok od lezenia, šplhania, podliezania alebo nosenie ťažkých bremien. Zvyčajne sa kladie dôraz práve na technické lezecké prekážky, ako sú zobrazené na obrázku.

OCR je pomerne moderný šport, ktorý sa rozvíja najmä v posledných rokoch a dostáva sa do popredia, kde bojuje o účasť na Olympských hrách. V roku 2028 budú letné olympijské hry, ktoré by sa mali konať v Los Angeles a jedna z OCR disciplín by sa mala predstaviť ako jedna z disciplín moderného päťboja, kde nahradí jazdu na koni. Je nutné podotknúť, že je to dlhá cesta aby náš šport, bol právom uznávaný za samostatný Olympijsky šport.

 

Za vznik moderného OCR sa považuje rok 1987 a preteky Tough Guy. Od tohto roku sa zväčša v Európe konali rôzne druhy pretekov, na ktorých museli súťažiaci prekonávať špeciálne prekážky. Tento fenomén sa neskôr dostal do celého sveta a momentálne sa ročne koná viac ako 2500 rôznych podujatí takéhoto typu. Azda najznámejšou verziou prekážkového behu je Spartan Race, ktorý každoročne organizuje vlastné Medzinárodné Majstrovstvá. Spartan Race je momentálne licencovaný pre viac ako 30 krajín po celom svete, vrátane Česka a Slovenska. Na našom území sa každoročne organizujú približne štyri takéto preteky, ktoré prilákajú tisíce nadšených súťažiacich.

 

SVETOVÁ FEDERÁCIA A NÁRODNÁ FEDERÁCIA

Spartan Race a ostatné verzie prekážkových behov spadajú do medzinárodnej športovej federácie, známej ako World Obstacle (Fédération Internationale de Sport d’Obstacles – FISO) so sídlom vo švajčiarskom Lausanne. Od roku 2022 mala World Obstacle národné členské federácie v 115 krajinách v štyroch kontinentálnych regiónoch (Afrika, Amerika, Ázia a Tichomorie a Európa), pričom najväčší počet je v Európe.

 

OCRA Slovakia patrí medzi organizácie, ktoré sa pridali do tohto dlhého zoznamu a ako nezisková organizácia sa budeme snažiť o spolupralizovanie tohto športu na Slovensku s cieľom zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre športovcov a neskôr sa pridať k Slovenskému olympijskému výboru ako oficiálny šport, ktorý by sa v budúcnosti mohol stať súčasťou letných olympijských hier.

Formát behov

Medzinárodná federácia World Obstacle sa v posledných rokoch snažila zjednotiť vzdialenosti pretekov do jednotného formátu a momentálne máme šesť druhov prekážkových behov:

 

  • 100 metrov a 10 + prekážok (OCR medzinárodná, šprint),
  • 3 km a 20 + prekážok (OCR medzinárodná, krátka vzdialenosť),
  • 5 km (medzinárodná),
  • 15 km a 40 + prekážok (OCR medzinárodná, štandardná vzdialenosť),
  • 21+ km (dlhá vzdialenosť),
  • 50+ km (ultra).

 

Najväčším podujatím pre športovcov sú Majstrovstvá sveta, ktoré sa každoročne konajú v inej krajine. Pre slovenských pretekárov je možnosť súťažiť aj na Majstrovstvách Európy, ktoré sa organizujú taktiež každý rok.

 

Formát OCR

Medzinárodný formát v OCR všeobecne tvoria nasledujúce disciplíny:

 

  • 100 metrov a 10+ prekážok (šprint),
  • 3 km a 20 + prekážok (krátka vzdialenosť),
  • 15 km a 40 + prekážok (štandardná vzdialenosť).

Patrí sem aj Tímové súťaženie medzi národmi, ale aj deti, či para športovci.

 

100 m

Stometrová dráha alebo šprint sa skladá z viacerých prekážok, ktoré na seba bezprostredne nasledujú a súťažiaci musia túto dráhu zdolať v čo najkratšom čase. Na dráhe väčšinou nachádzajú prekážky typu lezenia, prekonávanie vzdialenosti pomocou rôznych úchytov, podliezania či skákania. Počet pokusov je v kvalifikačných kolách daný na 3 pokusy a súťažiaci môže na všetkých týchto prekážok viackrát zlyhať.

Short COURSE a Standart course

Krátka vzdialenosť obsahuje viac ako 20 náročných prekážok, ktoré sú rozmiestnené na trojkilometrovej dráhe na vonkajšom priestore. Dráha zahŕňa väčšinou náročný lesný terén (trail), do ktorého sú zasadené jednotlivé prekážky. Rovnaký systém platí aj na štandardnú vzdialenosť, líši sa iba počet prekážok, ktoré sú zasadené do 15-kilometrovej trati.

 

Pravidlá

Na oboch týchto pretekoch majú súťažiaci na medzinárodnej úrovni k dispozícii 3 náramky. Za každú nesplnenú prekážku sa súťažiacemu odoberie jeden náramok a pripočíta sa trestný okruh, ktorý musí absolvovať v záverečných metroch dráhy. Aby súťažiaci absolvoval preteky, do cieľa musí priniesť aspoň jeden z náramkov. Ak sa mu nepodarí zvládnuť všetky prekážky s aspoň jedným náramkom na ruke, nebude v cieli hodnotený.

Pridať komentár

Potrebujete pomoc ?

Ak máte akékoľvek dotazy, tak obráťte sa na nás. Radi Vám pomôžeme.

 

Radi Vám pomôžeme:  info@ocraslovakia.sk