GOV Games a Ján Vladár 2. časť

/ Ján Vladár, Lukáš Haviarik, Jakb Haviarik, Peter Mlynár, Michal Barbier, Peter Ceniga

 

2. Časť článku GOV games Pokračovanie rozhovoru s Jánom Vladárom o GOV GAMES 2024.

 

Slovensko sa výrazne podieľalo na prestížnom športovom podujatí Gov Games 2024, kde bojovníci z našej krajiny reprezentovali svoje mesto VYSOKÉ TATRY a národ. Spoločne s účastníkmi z 28 miest po celom svete čelili rôznym výzvam a prekonávali nástrahy, čím dokázali svoju odhodlanosť a schopnosť zdolávať prekážky.

GOV GAMES je séria fyzických a duševných výziev, ktoré spájajú ľudí z celého sveta. Jedinečná iniciatíva, hry posilňujú tímového ducha a spoluprácu medzi priateľmi, kolegami a vládnymi sektormi z celého sveta. GOV GAMES, ktoré v roku 2018 spustil Jeho výsosť šejk Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, korunný princ z Dubaja.

 

 

GOV GAMES 

Krátko po Infinity si sa zúčastnil aj GOV Games.

Rovno zo Saudskej Arábie som letel do Dubaja, kde som sa v pondelok pripojil ku chalanom zo Slovenska. Na GOV games sme reprezentovali mesto Vysoké Tatry. Náš tím tvorili Jakub Haviarik, Peter Ceniga, Peter Mlynár, Lukáš Haviarik, Michal Barbier a ja.

 

Keby si mohol opísať, o čom tie GOV games sú a aké tímy na nich pretekajú?

GOV games sú tímové preteky, kde v medzinárodnej kategórií súťaži 28 tímov. Tieto tímy sú poskladané z rôznych typov atlétov, od najlepších pretekárov Ninja, pretekárov z OCR, parkúristov, vojakov, pretekárov Hyroxu, atď. Dá sa povedať, že všetci sú to svetoví pretekári z rôznych športov.

 

Tento rok si v hlavnej časti pretekov najlepšie viedli práve tímy ktoré boli zložené hlavne z parkúristov, ktorí mali aj skúsenosti z OCR. Vo finále zase dominoval tím Kodane, v ktorom sú práve pretekári OCR. No viac ako samotná sila, rozhoduje taktika a tímová súdržnosť.

 

Ako ste sa dostali ako tím Vysoké Tatry na také prestížne podujatie?

 Prihlásiť na tieto preteky sa môže ktokoľvek, no následne organizátor vyberá z pomedzi všetkých tímov len 28. Určite nám pomohlo aj to, že na MS v Spartane v Abu Dhabi sme v elitej kategórii skončili na vysokých priečkach a členov nášho tímu spoluorganizátori poznali a registrovali.

/  Lukáš Haviarik, Ján Vladár, Peter Mlynár, Jakb Haviarik, Peter Ceniga, Michal Barbier

 

Popíš, ako vyzerali tieto preteky. Na akom mieste sa umiestnil tvoj tím?

Prvé preteky sa konali v stredu, kde sme 5 členovia tímu bežali na Burj Khalifu. Boli sme pripevnení lanom a mali vesty. Bol to veľký zážitok, takmer celú 828 m vysokú budovu sme vybehli za 31 minút a umiestili sa na 8. mieste.

V sobotu nasledovala hlavná časť pretekov a to 7 stanovísť s 3 prekážkami, čiže spolu 21 rôznych prekážok a za každú boli body za úspešne zvládnutie a ďalšie body za rýchlosť. Prešli sme všetky prekážky, dá sa povedať, že bez problémov a získali aj všetky bonusové body. Avšak neprešli sme 2 balančné prekážky, ktoré nás a rovnako aj český tím, vyradili z hry o lepšie umiestnenie. Tieto dve prekážky prechádzali najlepšie pretekári, ktorí mali background z parkúru a freerunu.

 

Umiestnili sme sa kvôli tomu až na konečnom 16. mieste, ale na chlapcov z môjho tímu som pyšný. Všetci sme do toho dali 100 % a na to, že sme sa týchto pretekov zúčastnili prvýkrát, tak sme si viedli dobre a porazili aj finalistov z minulého roka. Pri troche šťastia sme mohli byť určite vyššie. Boli sme super partia.

 

GOV Games nie sú úplne len o OCR prekážkach. Aké iné úlohy museli plniť pretekári?

Spomínaný beh na Burj Khalifu bol ako uvodná prekážka. V sobotu, na hlavnej časti pretekov, sme mali rôzne prekážky ako stavanie objektov, balančné prekážky na stabilitu a hlavne tímovú súdržnosť.

 

Pri prekážkach si hlavne bolo treba pomôcť ako tím, rozmýšľať a vymyslieť dobrú taktiku, pretože ak čo i len jeden člen tímu prekážku neprešiel, tím dostal za ňu 0 bodov. Bolo to dosť o tom, akú taktiku vymyslíme a ako budeme riešiť situácie, kde to nejde úplne podľa predstáv.

 

Aké bolo prostredie pretekov?

Organizácia bola najlepšia, akú som zažil na ktorýchkoľvek pretekoch. Všetci pretekári sme bývali spolu na krásnom hoteli, blízko pretekového mestečka v Dubai Festival City. Pretekové mestečko bolo na vysokej úrovni a organizačne bolo všetko zvládnuté na jednotku.

 

Ktoré podujatie bolo z tvojho pohľadu krajšie? Ktoré sa ti viac páčilo?

Organizačne boli väčšie a mohutnejšie určite GOV games, tam bol prítomný napríklad aj samotný Korunný princ Dubaja a preteky boli vysielané aj v televízií. Ich príprava a celkovo to pretekové mestečko bolo prepracované a veľké.

 

Z dôvodu umiestnenia a hlavne toho, že pretekám hlavne prekážkové behy, sa mne jednoznačne viac v pamäti zaryje Tough Mudder v Alule.

 

Aké to bolo súťažiť v časti sezóny, keď sa ostatní pretekári ešte len tvrdo pripravujú na náročnú letnú časť? Musel si zmeniť svoj každoročne nastavený režim?

 Režim mám zmenený od roku 2022, kedy som mal prvýkrát ako hlavný cieľ sezóny práve Spartan MS v Abu Dhabi v decembri. Rovnako to tak bolo aj minulý rok. Dôležité je, si nastaviť ciele,  a u mňa sú to tie najväčšie preteky na svete – Spartan MS v Abu Dhabi a tento rok aj Tough Mudder AlUla.

 

Napriek tomu to bolo tento rok iné. V decembri som mal vrchol sezóny a musel som sa pripraviť na MS, ktoré bolo na 3 km dlhej trati a o necelé 3 mesiace som mal pretekať na 8 hodinových pretekoch (smiech). Kedže sa trénujem sám, bola to pre mňa veľká výzva. Avšak myslím si, že som to zvládol celkom dobre a vyšlo to.

 

Po Abu Dhabi by som bežne sezónu ukončil a pomaly sa začal pripravovať na novú, ale teraz to bolo inak. Po krátkej pauze som naskočil hneď do plnej prípravy, čo si vyžiadalo aj svoju daň. Počas toho som sa musel vysporiadať so zranením členka, ktorý občas neposlúchal.

 

Zúčastníš sa týchto pretekov aj v budúcnosti?

Ak bude možnosť tak určite áno. Či sa jedná o Tough Mudder AlUla alebo aj GOV games.

 

Ako prebieha tvoj tréningový reežim na ďalšiu časť sezóny?

Do konca februára prebiehala veľmi dobre, odvtedy sa mi ale obnovilo zranenie členka a snažím sa ho poriadne vyliečiť. Ako som už spomenul, nedostatočný oddych po sezóne sa prejavil a vybral si svoju daň.

 

Momentálne ale finišujem diplomovú prácu, do toho mám prácu a priority sú preto teraz na nejaký čas pozmenené. Samozrejme, trénujem stále. Najbližšie vrcholy sezóny mám našťastie až na jeseň, dovtedy by som si ale určite rád poriadne zapretekal na národných sériach v Spartane po Európe. Dúfam že budem schopný a členok ma pustí naskočiť do pretekového kolotoča už v máji.

 

Aké vrcholné podujatia ťa čakajú ešte v tomto roku?

Vrchol prvej polovice sezóny bol Tough Mudder v AlUle. Ďalšie vrcholy sú Spartan MS v Abu Dhabi a zvyšok uvidíme. Rád by som sa kvalitne pripravil aj na Spartan MS na krátkej trati na ostrove Hvar a rovnako aj na Spartan MS Trifecta v Grécku.

 

 

Tím OCRA Slovakia ti ďakuje za rozhovor a želáme ti veľa šťastia na ďalších pretekoch.

 

Autor: Martin Turčín

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridať komentár

Potrebujete pomoc ?

Ak máte akékoľvek dotazy, tak obráťte sa na nás. Radi Vám pomôžeme.

 

Radi Vám pomôžeme:  info@ocraslovakia.sk